معرفی به دوست

کربلا معلی

کربلا معلی مقدس ترین شهر عراق پس از نجف اشرف کربلا است و آن تربتى است که اجساد پاک و غرقه به خون شهیدان عاشورا و به ویژه سرور آنان و سید جوانان اهل بهشت، ابا عبدالله الحسین(علیه السلام) و برادر با وفا وبزرگوارش ابو الفضل العباس را در خود جاى داده است.

تاریخ شهر کربلا در دوران اسلامى از هنگام شهادت امام حسین(علیه السلام)آغاز مى شود و از آن هنگام تا کنون، این شهر همواره در جان و روح و روان شیعیان و مؤمنان بوده و روز به روز بر آبادانى و وسعت آن افزوده شده است.

مهمترین زیارتگاههاى کربلا عبارتند از:

1 ـ حرم امام حسین(علیه السلام)، که به همراه حرم ابوالفضل العباس(علیه السلام) و فضاهاى پیرامون این دو جایگاه، هسته مرکزى شهر را تشکیل مى دهند. حرم مطهر بیش از دو متر از سطح شهر پایین تر است; از این رو تعداد زیادى پله زائران را از دروازه ها به درون صحن هدایت مى کند.
ساختمان کنونى حرم از ساخته هاى دوره صفوى و عثمانى و قاجار است. حرم مطهر از گنبدى بزرگ و مطلاّ تشکیل شده که بر روى گنبد خانه اى وسیع و چندین رواق و یک مسجد بزرگ و صحنى فراخ است که تمامى این مجموعه را در بر مى گیرد. گنبد طلا از ساخته هاىدوران صفویه است وطلاکارى آن به دستور آغامحمدخان قاجار انجام گرفته است. درزیرگنبد،ضریح نقره اى و بزرگ و چند ضلعى قرار دارد که قسمت عمده فضاى گنبدخانه را اشغال کرده و درون آن قبر مطهر امام حسین(علیه السلام) و دو فرزندش على اصغر و على اکبر جاى دارد. در سمت شرق ضریح مطهر حضرت، فضایى است که در جنوب آن پنجره اى نقره اى قرار دارد. اینجا آرامگاه قسمت اعظم شهیدان واقعه کربلا است که همگى آنان پیرامون آن پنجره و فضاهاى اطراف پراکنده و مدفون هستند. گرداگرد گنبدخانه را چهار رواق در بر گرفته است.

حرم مطهر داراى ایوانى است که قسمتى از آن با خشتهاى طلا پوشیده شده و بخشهاى دیگر آن با کاشى مُعَرَّق و نفیس اصفهان تزیین یافته است. سقف بلند ایوان را مجموعه اى از ستونهاى مرمرین، تراش هنرمندان اصفهانى نگاه داشته است.


2 ـ قتلگاه; جایگاهى است در نزدیکى آرامگاه

حبیب بن مظاهر اسدى که بنابر گفته روایات، امام حسین(علیه السلام) در آنجا به شهادت رسید و بعدها به جایگاه کنونى منتقل شد و دفن گردیده اند.

3 ـ تلّ زینبیّه; درفاصله20مترى ازسمت غرب صحن مطهّر، تپه اى به ارتفاع 5 متر وجود دارد که امروزه بر روى آن اتاقى ساخته شده است، این تپّه به نام «تلّ زینبیّه» یا تپّه حضرت زینب(علیها السلام) مشهور است و بنا به نقل مورّخان، تپّه اى بوده است که در روز عاشورا حضرت زینب برروى آن مى رفته و از سیر وقایع جنگ آگاهى مى یافته اند.

4 ـ حرم منوّر و پاک ابوالفضل العباس(علیه السلام); این حرم در فاصله 350 مترى شمال شرقى حرم امام حسین(علیه السلام)قرار گرفته و داراى قبّه و بارگاه شکوهمندى است که جسد پاک این سردار رشید و یار وفادار امام حسین(علیه السلام) را در بَرگرفته است. ساختمان داراى گنبدى طلایى است که بر روى گنبد خانه اى کوچکتر از حرم امام حسین(علیه السلام) قراردارد. گِرداگرد قبر مطهّر را چهار رواق و صحن فراخ و وسیعى به همراه ایوان زیبا در برگرفته است. ضریح زیباى آن حضرت به دستور مرحوم آیة الله العظمى حکیم در سال 1965 میلادى در اصفهان ساخته شد.

5 ـ آرامگاه حبیب بن مظاهر اسدى; او یکى از شهداى روز عاشورا است که در سن 80 سالگى به یارى امام حسین(علیه السلام) شتافت و شهید گردید و در فاصله 10 مترى از ضریح مطهر و در رواق جنوب غربى مدفون است و داراى ضریح کوچکى است.

6 ـ آرامگاه سید ابراهیم مجاب; وى امام زاده والا مقام و عظیم الشأن و داراى نسل مبارکى است. او ابراهیم فرزند محمّد العابد فرزند امام موسى بن جعفر(علیه السلام) است که در این بقعه مطهّر دفن شده است و بنا به نوشته مورّخان، بسیارى از سادات و بزرگان پیرامون او مدفونند. آرامگاه او در رواق حرم مطهّر و در گوشه شمالغربى آن است.

7 ـ در سرتاسر صحن و حجره هاى گرداگرد آن و رواقها، بسیارى از بزرگان در طول تاریخ دفن شده اند، برخى از این حجره ها به نام شخصیتى که در داخل آن دفن شده، مشهور است; همچون آخرین مقبره اى که در جنوب سمت مشرق قرار دارد و مدفن بسیارى از علماى دین مى باشد که مشهورترین آنها مرحوم آیة الله میرزا محمّد تقى شیرازى است که درسال 1920میلادى، رهبرى انقلاب مردم بر ضدّ دولت انگلیس را بر عهده داشت. از دیگر مشاهیر مدفون در این بقعه مطهر، میرزا محمّد تقى خان امیر کبیر است که پس از به قتل رسیدنش در کاشان، به کربلا منتقل و در مقبره اى در رواق شرقى حرم مطهر دفن گردید، همچنین قاجاریه نیز در رواق شمالى، داراى مقبره اى هستند که جمعى از آنان در آنجا مدفونند.

8 ـ خیمه گاه; در جنوب صحن مطهّر امام حسین(علیه السلام) و در فاصله 250 مترى واقع است. (بنابه نقل مورّخان، محلّ برافراشته شدن خیمه ها و چادرهاى سید الشهدا(علیه السلام) و یاران او بوده است). امروزه جایگاه خیمه ها را با ساختمانسازى به تصویر کشیده اند.

9 ـ مقام حضرت مهدى(علیه السلام); در میان نخلستانهاى کرانه رودخانه فرات که این شاخه رودخانه به نام «نهر علقمه» مشهور است، از شمال کربلا مى گذرد و آن جایگاهى است منسوب به حضرت حجّت(علیه السلام) که مردم در آن به نماز مى پردازند.

10 ـ حُرّ; و آن شهرکى است در جنوب غربى کربلا که در فاصله 9 کیلومترى از شهر واقع شده و نام آن برگرفته از نام حرّ بن یزید ریاحى است. او در روز عاشورا یکى از فرماندهان لشکر عبیدالله زیاد بود ولى بعدها توبه کرد و به لشکر حق پیوست و تا پاى جان ایستاد و به شهادت رسید و در این موقعیّت دفن گردید. امروزه آرامگاه او، که از ساخته هاى شاه اسماعیل صفوى است، داراى صحن و رواق و گنبد کاشى کارى است و مؤمنان فوج فوج به زیارت قبرش مى شتابند.

11 ـ آرامگاه الأخرس بن الکاظم(علیه السلام); وى محمد ابن أبى الفتح أخرس، از نوادگان حضرت موسى بن جعفر(علیه السلام)است که بقعه اش در حومه کربلا، در محله اى به نام «الأبتر» قرار دارد.

12 ـ آرامگاه ابن حمزه; وى نواده امیر المؤمنین و از امام زادگان والا مقام است. آرامگاهش در آغازِ بزرگراه کربلا ـ طویریج قرار دارد.

13 ـ آرامگاه عون بن عبدالله; در نسبت این امام زاده تردیدهایى وجود دارد که آیا وى همان عونى است که در کربلا شهید شد و یا نواده امام حسن(علیه السلام) است؟ امروزه وى داراى بقعه و بارگاه باشکوهى در 11 کیلومترى شمال غربى کربلا و در آغاز بزرگراه کربلا ـ بغداد مى باشد. این امام زاده بسیار مورد توجّه مردمان عراق و داراى نذر مجربى است; از این رو همواره مزار او مملو از زائر و نذورات آنان است.

14 ـ آرامگاه طفلان مسلم; این آرامگاه در راه کربلا ـ بغداد، در حومه شهر مسیّب قرار دارد.این دو کودک به نامهاى محمّد و ابراهیم، فرزندان حضرت مسلم ابن عقیل هستند که پس از شهادت پدرشان به شهادت رسیدند، آرامگاه این دو کودک صحن و سراى باشکوهى داشته و بر قبر هر یک گنبد و ضریحى قرار دارد.

15 ـ آرامگاه ابن هاشم; وى از نوادگان حضرت موسى بن جعفر(علیه السلام)است که در سال 745هـ . . وفات یافت و آرامگاهش امروزه در کویرى واقع در شمال غربى کربلا مى باشد. قبر او داراى صحن و سراى بزرگى است و در میان اعراب بیابان گرد بسیار معروف است و آنان همواره بدو پناه آورده و نذر مى کنند.

16 ـ آرامگاه ابن فَهْد حِلّى; او از فقهاى امامیّه است و قبرش در غرب خیابان «باب القبله» درون مسجدى به نام او قرار دارد.

17 ـ حسینیّه هاى کربلا; با توجّه به این که کربلا شهرى زیارتى است و سالیانه صدها هزار مسلمان از سرتاسر کشورهاى شیعه نشین براى زیارت به این شهر مقدّس مشرّف مى شوند، از این رو بسیارى از مردم شهرهاى گوناگون به ساختن حسینیّه و زائرسرا پرداخته اند که مهمترین حسینیّه ها از آنِ ایرانیان است; همانند حسینیّه تهرانیها، اصفهانیها، مازندرانى ها، قمى ها و آذربایجانیها، و ده ها حسینیّه دیگر که قسمت عمده این مراکز در سالهاى اخیر منهدم و ویران گردیده است.

18 ـ مدارس دینى کربلا; کربلا داراى حوزه علمیّه کهن و مهمّى است; از این رو مدارس دینى فراوان در کربلا دیده مى شود که مهمترین آنها عبارتند از:

مدرسه هندیّه، مدرسه حسن خان، مدرسه آیة الله بروجردى، مدرسه بادکوبه، مدرسه کریم خان، مدرسه مجاهد، مدرسه بُقعه، مدرسه حسینیّه، مدرسه شریف العلما، مدرسه سلیمیّه و...

نظر به مطلب
نام:  
ایمیل:
متن:  500 حرف دیگر میتوانید تایپ کنید
کد امنیتی: 97070
   
 
قدرت گرفته از پرتال ترنم