معرفی به دوست

مختار

مختار

مرقد مختار در نزدیکی مرقد حضرت مسلم ابن عقیل در کنار مسجد کوفه قرار دارد.

مختار فرزند ابی عبیده ثقفی، در سال اول هجری به دنیا آمد. پدرش از فرماندهان شجاع سپاه اسلام در جنگهای برون مرزی صدر اسلام بود. مختار از دوستداران اهل بیت ع در کوفه بود. در سال 60 هجری مسلم ابن عقیل را در خانه خود پناه داد و پس از شهادت مسلم توسط ابن زیاد دستگیر و زندانی شد.

مختار در واقعه کربلا به دلیل اسارت در زندان از یاری امام حسین ع باز ماند، لاکن پس از شهادت سیدالشهدا ع  با وساطت برادرزن خود عبدالله ابن عمر از زندان آزاد شد؛ در دوران اسارت در زندان کینه بنی امیه  در او رشد یافت و با صحبتهای میثم تمار عزم او بر انتقام جویی از قاتلان امام حسین ع و یارانش فزونی گرفت.

پس از آزادی از زندان، با کسب اجازه از محمد حنفیه برادر امام حسین ع، به تهیه مقدمات قیام پرداخت و با پیوستن گروهی از توابین و ابراهیم ابن مالک اشتر، با نیرویی مضاعف در سال 66 هجری قیام خود را آغاز کرد؛ در مدت یکسال و نیم حکومت خود، فرماندهی سپاه خود را به ابراهیم سپرد و در این مدت با مبارزه علیه اشراف کوفه، بیش از 240 تن از قاتلین امام حسین ع، از جمله عبیدالله ابن زیاد، عمربن سعد، شمربن ذی الجوشن، حرمله و خولی را مجازات کرد.

مختار به دلیل همزمانی جنگ با خاندان زبیر و  خاندان بنی امیه در دو جبهه سنگین و عدم حمایت کافی شکست خورد و پس از محاصره ای طولانی در کوفه، سرافرازانه به شهادت رسید. پس از او نیز خاندان بنی امیه به قصد بدنام کردنش، با تهمتهای ناروا، هجمه های فرهنگی سنگینی علیه او انجام دادند.علامه امینی در کتاب الغدیر، او را از بزرگان دین شمرده و نهضت او را برای اقامه عدل دانسته و روایات ائمه ع را در دفاع و تأیید او نقل کرده است( الغدیر2/343)؛ شهید اول نیز در کتاب المزارات خود زیارت مخصوص به او را ذکر میکند؛ شیخ حرزالدین در جلد دوم از کتاب مراقدالمعارف خود میگوید که قبر او را عالم ربانی سید مهدی بحرالعلوم تجدید بنا و بازسازی نموده است.

امام باقر ع فرمود: مختار را دشنام ندهید، زیرا او کشندگان ما را کشت و به خونخواهی ما بر خاست(بحارالانوار45/343).


 
قدرت گرفته از پرتال ترنم