معرفی به دوست

مرقد مسلم ابن عقیل ع

مرقد مسلم ابن عقیل ع

مرقد مسلم ابن عقیل، از زیارتگاه های مهم شهر کوفه، در ده کیلومتری شهر نجف میباشد. این حرم مطهر در کنار مسجد کوفه واقع شده و در نزدیکی آن مرقد پاک هانی ابن عروه و مختار ثقفی قرار دارد.

مسلم فرزند عقیل فرزند ابوطالب، و پسرعموی امام حسین ع بود؛ تاریخ ولادت او حدودا سال 25 هجری قمری بوده و سه فرزند داشت.

مسلم همواره از یاران اهل بیت ع بوده و در جنگ صفین در کنار امیرالمومنین حضور داشت. او به عنوان سفیرالحسین در واقعه عاشورا نقش تاریخی خود را به خوبی ایفا کرد و با حضوری شجاعانه به عنوان اولین شهید واقعه کربلا، وظیفه خود را در قبال امام خود انجام داد.

در سال 60 هجری مسلم بن عقیل به فرمان امام حسین ع برای بررسی و آماده سازی زمینه حضور امام حسین ع راهی کوفه شد؛ ابتدا در منزل مختار و سپس در منزل هانی بن عروه ساکن شد. در کوفه با وجود بیعت حدود 18000 نفر از مردم کوفه با وی، با ورود ابن زیاد، مردم او را تنها گزارده، در حالیکه در کوچه های کوفه غریب و تنها مانده بود بدست ماموران ابن زیاد دستگیر و در دارالحکومه کوفه  به همراه هانی ابن عروه، مظلومانه به شهادت رسید.

شهادت مسلم ابن عقیل در روز عرفه (نهم ذی الحجه)  سال 60 هجری در حالی اتفاق افتاد که او در این سال حدود 35 سال سن داشت. دو تن از فرزندان او به نامهای محمد و ابراهیم پس از واقعه عاشورا در سن طفولیت به طرز فجیعی به شهادت رسیدند.


 
قدرت گرفته از پرتال ترنم