معرفی به دوست

مسجد سهله

مسجد سهله

مسجد سهله پس از مسجد کوفه دومین مسجد با فضیلت این سرزمین است. این مسجد با 17500 متر مربع مساحت در دو کیلومتری غرب مسجد کوفه قرار دارد و سال  تاسیس آن به اوایل دوران تاریخ اسلام میرسد. مسجد سهله که در قبیله بنی ظفر ساخته شده بود به همین نام شهرت داشت(تاریخ الکوفه، سلمان جبوری/84) تا آن که امام علی ع نام آن را به مسجد سهله تغییر داد.

برای مسجد سهله که بیشتر با انتساب به نام مبارک حضرت امام زمان عج مشهور است در روایات اسلامی فضائل بسیاری شمرده شده است، از جمله اینکه: مسجد سهله اقامتگاه حضرت ابراهیم ع بوده(تهذیب6/37)، خانه حضرت ادریس نبی ع بوده(میزان الحکمه12/5826)، جایگاه خضرع بوده(بحار13/303)، محل استجابت دعاست( مستدرک الوسائل3/413)؛ سجده گاه ملائک(بحار100/441)، نمازگاه حضرت مهدی عج(نجم الثاقب/613)، منزلگاه امام صادق ع بوده(بحارالانوار100/441)،  و مهمتر آنکه محل اقامت امام زمان عج پس از ظهورشان در این مسجد خواهد بود(کافی3/494 و بحار الانوار100/435).

مسجد سهله مانند مسجد کوفه دارای مقامات متعدد بوده و زائران در این مقام ها اعمال مسجد را به ترتیب خاصی انجام میدهند؛ این مقامات عبارتند از: مقام امام صادق ع، مقام حضرت ابراهیم ع، مقام حضرت ادریس ع، مقام حضرت خضر ع،مقام انبیای صالحین ع، مقام امام سجاد ع و مقام حضرت حجه ابن الحسن العسکری عج.

افضل آنست که انسان شب چهارشنبه به مسجد سهله برود و بعد از اقامه نماز عشا و تحیت مسجد، اعمال آن را به جای آورد؛ در حدیت است که امام صادق ع فرمودند: من اگر نزدیک مسجد سهله بودم، تمام نمازهایم را در این مسجد بجای می آوردم( بحارالانوار52/317).


 
قدرت گرفته از پرتال ترنم