معرفی به دوست

مسجد کوفه

مسجد کوفه

مسجد جامع کوفه، از مساجد بزرگ جهان اسلام و چهارمین مسجد مهم بعد از مسجدالحرام، مسجدالنبی و مسجدالاقصی میباشد.اساس اولیه این مسجد بر حسب برخی از روایات به حضرت آدم ع باز میگردد(من لا یحضرالفقیه1/230)؛ لاکن در سال 17 هجری قمری با حضور اولیه مسلمانان در کوفه در زمان سعدابن ابی وقاص و پیشنهاد سلمان فارسی این مسجد به همراه دارالعماره، مجددا ساخته شد.

مسجد کوفه با 110 متر طول و 101 متر عرض، 11162 متر مربع مساحت دارد و با دیوارهای مرتفعی به ارتفاع 10 متر محافظت میشود. مساحت فضای باز مسجد 5642 متر مربع، و مساحت شبستانهای مسجد 5520 متر مربع میباشد. تعداد ستونهای مسجد 187 وتعداد مناره های آن 4 عدد با ارتفاع 30 متر و تعداد دربهای مسجد 5 باب میباشد؛ دربهای  این مسجد عبارتند از: باب الحجه( باب الرئیسی)، باب  الثعبان، باب الرحمه، باب مسلم ابن عقیل و باب هانی ابن عروه.

این مسجد در طول تاریخ خود شاهد حضور بسیاری از انبیای الهی، پیامبر گرامی اسلام، حضرت امیرالمومنین ع، امام حسن و امام حسین و برخی از امامان بزرگوار بوده و در سال 36 هجری باحضور امام علی ع بر اهمیت و توجه به این مسجد افزوده گردید. مولا امیرالمومنین ع بارها در این مسجد به نماز ایستاده، بر منبر آن خطبه ها خوانده، برخی از امور قضاوت و کشورداری خود را در آنجا انجام داده و نهایتا در محراب این مسجد به تیغ جفای دشمنان، فرق نازنینش به خون آغشته و به شهادت رسیده است.

در کنار مسجد کوفه مرقد میثم تمار، خانه نورانی امام علی ع، دارالعماره، مرقد مسلم ابن عقیل، مرقد هانی ابن عروه و مرقد میثم تمار قراردارد. این مسجد دارای مقامات متعدد بوده و در بسیاری از آنها اعمال روحانی مسجد انجام میگیرد. این مقامها به ترتیب انجام اعمال مسجد در آنها عبارتند از: مقام ابراهیم نبی ع، مقام حضرت خضر ع، مقام دکه القضا، مقام بیت الطشت، مقام حضرت محمد ص، مقام حضرت آدم ع، مقام حضرت جبرئیل ع، مقام امام زین العابدین ع، مقام نوح نبی ع، محراب شهادت امام علی ع، مقام نافله امیرالمومنین ع، مقام امام صادق ع.

علاوه بر مقامات فوق: رُحبه امیرالمومنین ع، جایگاه کشتی نوح ، دکه المعراج، و ستون نشان دهنده وقت نماز ظهر در مسجد مورد توجه و احترام مردم میباشند.

در اهمیت و فضیلت مسجد جامع کوفه در روایات آمده است که: مسجد کوفه از اماکن برگزیده خداوند است(بحارالانوار100/389)، از قصرهای بهشتی است(وسائل الشیعه5/282)، منزلگاه فرشتگان است(همان/57)، مصلای پیامبران است(کافی3/492)،منزلگاه پیامبر خدا در شب معراج است(من لا یحضره الفقیه1/231)، محل آمرزش گناهان است(وسائل الشیعه5/282)، یک نماز واجب در آن برابر با یک حج در کنار رسول الله است(کافی4/28)، و یک نماز مستحبی در آن برابر با یک عمره در کنار پیامبرص است(تهذیب الاحکام6/32) 


 
قدرت گرفته از پرتال ترنم