معرفی به دوست

وادی السلام،

وادی السلام،

وادی السلام،

وادی السلام گورستان عمومی شهر نجف است. این قبرستان با طول شش کیلومتر و عرض چهار کیلومتر و وسعت بیش از بیست کیلومتر مربع، بزرگترین گورستان جهان اسلام است و قدمتی 2500 ساله دارد. قبور این گورستان به صورت چند طبقه ساخته شده و از فضای هر گور حداکثر استفاده به عمل آمده است.

همجواری وادی السلام با حرم مطهر امام علی ع، و بیان روایات متعدد در مورد آنجا و توجه بزرگان و دانشمندان به این محل، اهمیت آن را افزایش داده و این گورستان را بیشتر مورد توجه مسلمانان بویژه شیعیان کشورهای اسلامی قرار داده است، بطوری که بسیاری از مسلمانان از کشورهای مختلف از جمله ایران آرزو و وصیت میکنند تا جنازه آنان پس از مرگ به این گورستان منتقل و در آنجا دفن گردد.

پیکر بسیاری از بزرگان و دانشمندان نیز در طول تاریخ پس از مرگ در وادی السلام دفن شده است که از جمله مشهور آنان: شهید اول صاحب لمعه، رئیس علی دلواری از دلیرمردان تنگستان، آیه الله حکیم و آیت الله قاضی متوفای 1366هجری است که از علما و عرفای بنام واز اساتید بزرگانی چون آیه الله طباطبایی صاحب المیزان و آیه الله بهجت بوده است.

قبور مطهر دو پیامبر الهی حضرت هود ع، پیامبر قوم عاد و حضرت صالح ع، پیامبر قوم ثمود نیز در این گورستان قرار داشته و بر اهمیت وادی السلام افزوده است؛ در حال حاضر قبورپاک این دو فرستاده الهی دارای گنبد و بارگاه بوده و زیارتگاه مسلمانان زائر میباشد.

در قسمت شمالی وادی السلام جایگاه حضور و نماز دو امام برحق اسلام، به نام مقام امام صادق ع، و مقام امام زمان عج، با محل مشخص و گنبد و بارگاه زیارتگاه دوستداران اهل بیت ع میباشند. مشهور است که برخی از بزرگان در این جایگاه خدمت امام عصر عج مشرف شده اند. نخستین بار علامه بحرالعلوم ساختمان با شکوهی را بر فراز این دو مقام  بنا نمود.

حضرت علی ع فرمودند: در این سرزمین ارواح مومنان دسته دسته با یکدیگر صحبت میکنند و هر مومنی در هر جایی از زمین بمیرد به او گفته میشود به وادی السلام ملحق شود که وادی السلام جایگاهی از بهشت است.(بحارالانوار22/37)

از امام صادق ع نیز روایت شده است که فرمودند: « ما من مومن یموت فی شرق الارض و غربها الا و حشره الله الی وادی السلام» ترجمه: هیچ مومنی در شرق و غرب جهان نمی میرد مگر آنکه خداوند روح او را به وادی السلام منتقل میکند( همان منبع).


 
قدرت گرفته از پرتال ترنم